Teraźniejsze sposoby na raka

Teraźniejsze sposoby na raka

Raka prostaty da się pokonać wykorzystując lek na nowotwór piersi, za to lek na czerniaka złośliwego może okazać się efektywny przy leczeniu raka jelita grubego. Przy założeniu, iż sprawdzi się, która mutagen wywołał raka u konkretnej osoby. Gdyby polscy lekarze mogli badać tak, jak ich amerykańscy koledzy, chorzy uniknęliby wyniszczającego leczenia, choćby stosowanej niemal na chybił chemii. Sporej części z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie jeszcze niedawno określało się nowotwory zależnie od narządów, jakie obejmowały. Diagnozowano raka piersi, skóry, jelita lub jajnika. Dzisiaj wiadomo, że jest to nie tylko lokalizacja, jednak przede wszystkim pojawianie się określonych mutagenów powoduje, iż konkretny sposób leczenia będzie mógł być efektywny lub zdecydowanie nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge sprawdza przekazane fragmenty tkanki nowotworowej pacjentów z całej planety analizując przy okazji mnóstwo genów, jakie będą mogły mieć udział w rozwijaniu się raka. Dla każdej osoby człowieka opracowuje indywidualny raport ukazujący dostępną wiedzę na temat wykrytych zmian nowotworowych a także wskazówki, które sposoby leczenia oraz dlaczego należy zastosować w konkretnym przypadku.

W ciele letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc znaleziono 14 dni po tym, gdy zakończyła półmaraton. Kobieta była w dobrej formie oraz nie widać było żadnych objawów rozwoju guza. W trakcie porady u okulisty, na którą wybrała się po prostu po soczewki kontaktowe powiedziała okuliście iż występują u niej błyski w oczach. Lekarz polecił pełne badania, w trakcie których odnaleziono guzki w płucu, węzłach chłonnych oraz przerzuty w kościach. Okazał się to nowotwór płuca w czwartym stadium. Wydawało się, że jedyną metodą leczenia pozostanie długa i niszcząca chemioterapia. Jej lekarz przesłał jednak próbki guza do badań profilowania genomowego. Wykryto, że raka spowodowała mutacja w genach ROS1 i jest na ten rodzaj mutacji odpowiednie lekarstwo. Pomogło. Obecnie płuca Corey Wood są pozbawione guzów. Przypadek? Nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji obecnych w tkance rakowej u konkretnego pacjenta a także dobór odpowiedniej metody leczenia do określonej mutacji – stanowi to unikalne podejście do zwalczania raka. Lekarz Mike Pellini prezes Foundation Medicine w Cambridge na obszarze Massachusetts, jaka takie analizy realizuje ocenia, iż w ten sposób pacjent może liczyć na bezpieczny medykament w odpowiedniej dawce nastawiony na dany cel. Od momentu wysłania tkanki do wykonania sprawozdania upływa około 14 dni. By zrealizować test wymagana jest niewielka ilość próbki z nowotworem. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta ówcześnie do badania histopatologicznego. Wynik badania ukazuje informację o najistotniejszych dla przebiegu leczenia zmianach genomowych, potencjalnych terapiach celowanych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych nad lekami, jakie są w stanie pomóc. Tego typu wiedza daje możliwość lekarzowi zdecydować się na najodpowiedniejsze leczenie.