Zdecydowany zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Zdecydowany zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o rozpoczęciu wysyłania roboczych sygnałów do nawigacji przez kolejne 2 satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika systemu GPS. Poszerza to pokrycie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 a także 10 zostały wystrzelone 11.09.15 r. Po wykonaniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich działanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. W szczególności, z użyciem 20-metrowej anteny w siedzibie ESA w Belgii, wykonywano pomiary częstotliwości fal radiowych generowanych z tych satelitów, żeby oszacować kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Testowano oprócz tego poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Badania były realizowane z terenu Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu badano nadawanie komend a także pilnowanie orbiterów, a w drugim kontrolowanie przesyłania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco wcześniej aniżeli zakładał plan. 29 stycznia b.r. orbitery rozpoczęły wysyłanie pełnych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi aktualnie także testy 2-óch następnych satelitów systemu nawigacji (o numerze 11 a także 12), które zostały wystrzelone 17.12.15 r. Z kolei satelity nr 13 i 14 przeszły w ostatnim czasie badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk w Holandii i były umieszczone w magazynie w oczekiwaniu na wystrzelenie.

Tymczasem na terenie Niemiec trwa produkcja dwunastu następnych satelitów Galileo. Ostateczny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Aktualnie nadawane sygnały do nawigacji są w formie „tymczasowej” – używa je przemysł satelitarny do zrobienia produktów oraz usług, jakie przyszłości będą dane użytkownikom.